Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.39ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneNumber of Teeth286Pitch14 mmPitch length4004 mmPitch length (in)157.64Reinforced MaterialFiberglassSection14MSeries9293SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth Height (in)0.24Tooth ProfileCurvedWidth170 mmWidth (in)6.69
| Belt Back Side | Smooth |
| Belt Height (in) | 0.39 |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Material | Neoprene |
| Number of Teeth | 286 |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch length | 4004 mm |
| Pitch length (in) | 157.64 |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section | 14M |
| Series | 9293 |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | YES |
| Static Conductive | No |
| Temperature Range | -30 to 180 deg F |
| Tooth Height (in) | 0.24 |
| Tooth Profile | Curved |
| Width | 170 mm |
| Width (in) | 6.69 |