Belt Back SideSmoothColorBlueEndEndlessMaterialPolyurethaneNumber Of Teeth102Overall Length510 mmPitch5 mmPitch length (in)20.08Reinforced MaterialSteelSectionT5Series7762SidedSingle SidedStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-22 to 176 deg FTooth ProfileT DesignTypeMetric TWidth50 mmWidth (in)1.97
| Belt Back Side | Smooth |
| Color | Blue |
| End | Endless |
| Material | Polyurethane |
| Number Of Teeth | 102 |
| Overall Length | 510 mm |
| Pitch | 5 mm |
| Pitch length (in) | 20.08 |
| Reinforced Material | Steel |
| Section | T5 |
| Series | 7762 |
| Sided | Single Sided |
| Standard Width | YES |
| Static Conductive | No |
| Temperature Range | -22 to 176 deg F |
| Tooth Profile | T Design |
| Type | Metric T |
| Width | 50 mm |
| Width (in) | 1.97 |