Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.1ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneNumber of Teeth113Pitch3 mmPitch Length339 mmPitch length (in)13.35Reinforced MaterialFiberglassSection3MSeries9293SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth Height (in)0.05Tooth ProfileCurvedWidth15 mmWidth (in)0.59
| Height | 2.4 |
| Material | Neoprene |
| Number of Teeth | 113 |
| Overall Length | 339 mm |
| Pitch | 3 mm |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Series | 3M |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C Ambient |
| Tooth Profile | Round Curvilinear |
| Type | High Torque Drive Synchronous |
| Width | 15 mm |