Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.24ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneNumber of Teeth237Pitch8 mmPitch length1896 mmPitch length (in)74.65Reinforced MaterialFiberglassSection8MSeries9293SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth Height (in)0.13Tooth ProfileCurvedWidth30 mmWidth (in)1.18
| Belt pitch | 8 mm |
| Belt pitch length | 74.646 in |
| Belt series | 8M |
| Belt style | Synchronous |
| Belt Teeth | 237 |
| Belt width | 1.181 in |
| Height | 5.7 mm |
| Tensile material | Fiberglass |
| Tooth profile | Standard HTD |