Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.39ColorBlackEndOpen EndFabric MaterialNylonMaterialPolyurethaneNumber of Teeth410Pitch14 mmPitch length5740 mmPitch length (in)225.98Reinforced MaterialCarbonSection14MSeries9268SidedSingle SidedSprocket ComptabPoly Chain GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-65 to 185 deg FTooth Height (in)0.24Tooth ProfileCurvilinearTypeExtended LengthWidth125 mmWidth (in)4.92
| Belt Back Side | Smooth |
| Belt Height (in) | 0.39 |
| Color | Black |
| End | Open End |
| Fabric Material | Nylon |
| Material | Polyurethane |
| Number of Teeth | 410 |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch length | 5740 mm |
| Pitch length (in) | 225.98 |
| Reinforced Material | Carbon |
| Section | 14M |
| Series | 9268 |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | Poly Chain GT |
| Standard Width | YES |
| Static Conductive | No |
| Temperature Range | -65 to 185 deg F |
| Tooth Height (in) | 0.24 |
| Tooth Profile | Curvilinear |
| Type | Extended Length |
| Width | 125 mm |
| Width (in) | 4.92 |