Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.14ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethHeight (in)0.075Length (in)17.25MaterialNeopreneMinimum Pulley Diameter1.88 inNumber of Teeth46Pitch (in)0.375Pitch length (in)17.25Reinforced MaterialFiberglassSectionLSeries9257SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth Height (in)0.08Tooth ProfileTrapezoidal DesignTypeLightWidth (in)0.75
| Belt pitch | 3/8 in |
| Belt pitch length | 17.3 in |
| Belt series | L |
| Belt style | Synchronous |
| Belt Teeth | 46 |
| Belt width | 0.75 in |
| Height | 0.14 in |
| Outer material | Rubber |
| Tensile material | Fiberglass |
| Tooth profile | Standard timing |