Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.15ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneNumber of Teeth99Pitch5 mmPitch Length495 mmPitch length (in)19.49Reinforced MaterialFiberglassSection5MSeries9293SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth Height (in)0.08Tooth ProfileCurvedWidth25 mmWidth (in)0.98
| Belt pitch | 5 mm |
| Belt pitch length | 19.488 in |
| Belt series | 5M |
| Belt style | Synchronous |
| Belt Teeth | 99 |
| Belt width | 0.984 in |
| Height | 3.6 mm |
| Outer material | Neoprene |
| Tensile material | Fiberglass |
| Tooth profile | Standard HTD |