Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.05ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneMinimum Pulley Diameter0.49 inNumber Of Teeth140Overall Length11.2 inPitch0.08 inPitch length (in)11.18Reinforced MaterialFiberglassSectionMXLSeries9257SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth Height (in)0.02Tooth ProfileTrapezoidal DesignTypeMini Extra LightWidth1/4 in
| Belt Back Side | Smooth |
| Belt Height (in) | 0.05 |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Material | Neoprene |
| Minimum Pulley Diameter | 0.49 in |
| Number Of Teeth | 140 |
| Overall Length | 11.2 in |
| Pitch | 0.08 in |
| Pitch length (in) | 11.18 |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section | MXL |
| Series | 9257 |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | YES |
| Static Conductive | No |
| Temperature Range | -30 to 180 deg F |
| Tooth Height (in) | 0.02 |
| Tooth Profile | Trapezoidal Design |
| Type | Mini Extra Light |
| Width | 1/4 in |