Height12.85MaterialNeopreneNumber of Teeth170Overall Length2380 mmPitch14 mmReinforced MaterialFiberglassSeriesDS14MTemperature Range-30 to 90 deg C AmbientTypeDouble Sided Super Torque SynchronousWidth80 mm
| Height | 12.85 |
| Material | Neoprene |
| Number of Teeth | 170 |
| Overall Length | 2380 mm |
| Pitch | 14 mm |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Series | DS14M |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C Ambient |
| Type | Double Sided Super Torque Synchronous |
| Width | 80 mm |