Height8.2MaterialNeopreneNumber of Teeth225Overall Length1800 mmPitch8 mmReinforced MaterialFiberglassSeriesD8MTooth ProfileRound CurvilinearTypeDouble Sided High Torque DriveWidth20 mm
| Height | 8.2 |
| Material | Neoprene |
| Number of Teeth | 225 |
| Overall Length | 1800 mm |
| Pitch | 8 mm |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Series | D8M |
| Tooth Profile | Round Curvilinear |
| Type | Double Sided High Torque Drive |
| Width | 20 mm |