Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.16ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethHeight (in)0.09Length (in)155MaterialNeopreneMinimum Pulley Diameter3.13 inNumber of Teeth310Pitch (in)0.5Pitch length (in)155Reinforced MaterialFiberglassSectionHSeries9257SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth ProfileTrapezoidal DesignTypeHeavyWidth (in)0.75
| Belt pitch | 1/2 inch |
| Belt pitch length | 155 in |
| Belt series | H |
| Belt style | Synchronous |
| Belt Teeth | 310 |
| Belt width | 0.75 in |
| Height | 0.16 in |
| Manufacturer internal number | 1550H075 |
| Tensile material | Fiberglass |
| Tooth profile | Standard timing |