Belt Back SideNotchedBelt Height (in)0.24ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneMinimum Pulley Diameter3.77 inNumber Of Teeth250Overall Length125 inPitch1/2 inPitch length (in)125Reinforced MaterialFiberglassSectionHSeries9246SidedDouble SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth ProfileTrapezoidal DesignTypeHeavyWidth3 in
| Belt Back Side | Notched |
| Belt Height (in) | 0.24 |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Material | Neoprene |
| Minimum Pulley Diameter | 3.77 in |
| Number Of Teeth | 250 |
| Overall Length | 125 in |
| Pitch | 1/2 in |
| Pitch length (in) | 125 |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section | H |
| Series | 9246 |
| Sided | Double Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | YES |
| Static Conductive | No |
| Temperature Range | -30 to 180 deg F |
| Tooth Profile | Trapezoidal Design |
| Type | Heavy |
| Width | 3 in |