Height0.12MaterialPolyurethaneNumber of Teeth95Overall Length19 inPitch1/5 inReinforced MaterialAramidSeriesDXLTemperature Range-22 to 176 deg F AmbientTypeDouble Sided Trapezoidal SynchronousWidth0.37 in
| Height | 0.12 |
| Material | Polyurethane |
| Number of Teeth | 95 |
| Overall Length | 19 in |
| Pitch | 1/5 in |
| Reinforced Material | Aramid |
| Series | DXL |
| Temperature Range | -22 to 176 deg F Ambient |
| Type | Double Sided Trapezoidal Synchronous |
| Width | 0.37 in |