Height10.2MaterialNeopreneNumber of Teeth100Overall Length1400 mmPitch14 mmReinforced MaterialFiberglassSeriesS14MTemperature Range-30 to 90 deg C AmbientTypeHigh Performance Super Torque SynchronousWidth60 mm
| Height | 10.2 |
| Material | Neoprene |
| Number of Teeth | 100 |
| Overall Length | 1400 mm |
| Pitch | 14 mm |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Series | S14M |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C Ambient |
| Type | High Performance Super Torque Synchronous |
| Width | 60 mm |