Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.09ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneMinimum Pulley Diameter0.62 inNumber of teeth94Number of Teeth93Pitch1/5 in (0.2 in)Pitch Length18.8 inReinforced MaterialFiberglassSectionXLSeries9257SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth Height (in)0.05Tooth ProfileTrapezoidal DesignTypeExtra LightWidth0.37 in
| Belt Length | 18.8 in |
| No. of Teeth | 94 |
| Number of teeth | 94 |
| Number of Teeth | 94 |
| Pitch | 1/5" (0.2") |
| Pitch Code | XL |
| Pitch Length | 18.8" |
| Width | 0.37" |
| Width (in) | 0.37 |