Height1.31MaterialNeopreneNumber of Teeth510Overall Length1020 mmPitch2 mmReinforced MaterialFiberglassSeriesS2MTemperature Range-30 to 90 deg C AmbientTypeSuper Torque SynchronousWidth4 mm
| Height | 1.31 |
| Material | Neoprene |
| Number of Teeth | 510 |
| Overall Length | 1020 mm |
| Pitch | 2 mm |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Series | S2M |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C Ambient |
| Type | Super Torque Synchronous |
| Width | 4 mm |