Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.22ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneMax Temp (°F)248Min Temp (°F)-40Number Of Teeth140Overall Length1120 mmPitch8 mmPitch length (in)44.09Reinforced MaterialFiberglassSection8MSeries9356SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveYesTooth Height (in)0.13Tooth ProfileGT DesignWidth12 mmWidth (in)0.47
| Belt Back Side | Smooth |
| Belt Height (in) | 0.22 |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Material | Neoprene |
| Max Temp (°F) | 248 |
| Min Temp (°F) | -40 |
| Number Of Teeth | 140 |
| Overall Length | 1120 mm |
| Pitch | 8 mm |
| Pitch length (in) | 44.09 |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section | 8M |
| Series | 9356 |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | YES |
| Static Conductive | Yes |
| Tooth Height (in) | 0.13 |
| Tooth Profile | GT Design |
| Width | 12 mm |
| Width (in) | 0.47 |