Belt Back SideSmoothColorBlueEndEndlessMaterialPolyurethaneNumber Of Teeth69Overall Length690 mmPitch10 mmPitch length (in)27.17Reinforced MaterialSteelSectionT10Series7762SidedSingle SidedStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-22 to 176 deg FTooth ProfileT DesignTypeMetric TWidth20 mmWidth (in)0.79
| Belt Back Side | Smooth |
| Color | Blue |
| End | Endless |
| Material | Polyurethane |
| Number Of Teeth | 69 |
| Overall Length | 690 mm |
| Pitch | 10 mm |
| Pitch length (in) | 27.17 |
| Reinforced Material | Steel |
| Section | T10 |
| Series | 7762 |
| Sided | Single Sided |
| Standard Width | YES |
| Static Conductive | No |
| Temperature Range | -22 to 176 deg F |
| Tooth Profile | T Design |
| Type | Metric T |
| Width | 20 mm |
| Width (in) | 0.79 |