Height10.2MaterialNeopreneNumber of Teeth185Overall Length2590 mmPitch14 mmReinforced MaterialCarbonSeriesS14MTemperature Range-30 to 90 deg C AmbientTypeCeptor-X Super Torque SynchronousWidth80 mm
| Height | 10.2 |
| Material | Neoprene |
| Number of Teeth | 185 |
| Overall Length | 2590 mm |
| Pitch | 14 mm |
| Reinforced Material | Carbon |
| Series | S14M |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C Ambient |
| Type | Ceptor-X Super Torque Synchronous |
| Width | 80 mm |