Base to output center height3.2500 in, 82.55 mmBore dia output1.9380 in, 49.225 mmBore length7.7600 in, 197.104 mmCase size30Center distance (in)3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input5.0000 hp, 3.728 kWHorsepower rating output4.3900 hp, 3.274 kWHousing materialStainless steelInput140TC flangeInput HP5Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length7.0000 in, 177.8 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio15OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.9375 inOutput horse power4.39Output shaft center to input motor mounting face distance6.1200 in, 155.448 mmOutput styleHollowOverhung load2300 lbf, 10230.91 NPaint/coatingNoRated torque output2371 in/lb, 2371.0 in/lbRatio15 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating5.7200 hp, 4.265 kW
| Base to output center height | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Bore dia output | 1.9380 in, 49.225 mm |
| Bore length | 7.7600 in, 197.104 mm |
| Case size | 30 |
| Center distance (in) | 3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 5.0000 hp, 3.728 kW |
| Horsepower rating output | 4.3900 hp, 3.274 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 5 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.0000 in, 177.8 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 15 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.9375 in |
| Output horse power | 4.39 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 6.1200 in, 155.448 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 2300 lbf, 10230.91 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 2371 in/lb, 2371.0 in/lb |
| Ratio | 15 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 5.7200 hp, 4.265 kW |