Base to output center height1.9900 in, 50.546 mmBore dia output1.0000 in, 25.4 mmBore length5.4100 in, 137.414 mmCase size17Center distance (in)1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mmFinishSilver-gray epoxyHorsepower rating input0.7600 hp, 0.567 kWHorsepower rating output0.5700 hp, 0.425 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP0.76Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMaterialClass 30 grey ironMax RPM58 rpmMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length4.1900 in, 106.426 mmMounting bolt pattern width2.7500 in, 69.85 mmNominal ratio30OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1 inOutput horse power0.57Output shaftHollowOutput shaft center to input motor mounting face distance4.9000 in, 124.46 mmOutput styleHollowOverhung load1190 lbf, 5293.384 NPaint typeStainless epoxyPaint/coatingGreenRated torque output615 in/lb, 615.0 in/lbRatio30 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating1.2000 hp, 0.895 kW
| Base to output center height | 1.9900 in, 50.546 mm |
| Bore dia output | 1.0000 in, 25.4 mm |
| Bore length | 5.4100 in, 137.414 mm |
| Case size | 17 |
| Center distance (in) | 1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mm |
| Finish | Silver-gray epoxy |
| Horsepower rating input | 0.7600 hp, 0.567 kW |
| Horsepower rating output | 0.5700 hp, 0.425 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 0.76 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Material | Class 30 grey iron |
| Max RPM | 58 rpm |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 4.1900 in, 106.426 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.7500 in, 69.85 mm |
| Nominal ratio | 30 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1 in |
| Output horse power | 0.57 |
| Output shaft | Hollow |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 4.9000 in, 124.46 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1190 lbf, 5293.384 N |
| Paint type | Stainless epoxy |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 615 in/lb, 615.0 in/lb |
| Ratio | 30 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 1.2000 hp, 0.895 kW |