Gear typeSHeight24Housing materialDuctile IronHP Range150 HP (< 200)I.D. (in)1-1/4" 14T - 12/24 d.P. sPLINE inInput diameter1-1/4" 14T - 12/24 D.P. SPLINEInput HP181.1Input styleHydraulic adapterLength48Model code8HMotor frame sizeC2-C4O. D. (in)4.438 inOutput RPM115Output torque97235Output Torque Range75, 000 to 100, 000 in lbsOutput typeHollow boreProduct lineParallel shaft driveProduct typeParallelRatio15.23:1Ratio Range15:01Series code8Service factor1Width24
| Gear type | S |
| Height | 24 |
| Housing material | Ductile Iron |
| HP Range | 150 HP (< 200) |
| I.D. (in) | 1-1/4" 14T - 12/24 d.P. sPLINE in |
| Input diameter | 1-1/4" 14T - 12/24 D.P. SPLINE |
| Input HP | 181.1 |
| Input style | Hydraulic adapter |
| Length | 48 |
| Model code | 8H |
| Motor frame size | C2-C4 |
| O. D. (in) | 4.438 in |
| Output RPM | 115 |
| Output torque | 97235 |
| Output Torque Range | 75, 000 to 100, 000 in lbs |
| Output type | Hollow bore |
| Product line | Parallel shaft drive |
| Product type | Parallel |
| Ratio | 15.23:1 |
| Ratio Range | 15:01 |
| Series code | 8 |
| Service factor | 1 |
| Width | 24 |