Base to output center height1.7100 in, 43.434 mmBore dia output0.7500 in, 19.05 mmBore length4.7400 in, 120.396 mmCase size13Center distance (in)1.3 in, Center distance (in):1.3300 in, 33.782 mmFinishGreenGearbox component typeGearboxHorsepower rating input0.8500 hp, 0.634 kWHorsepower rating output0.7500 hp, 0.559 kWHousing materialCast ironInput0.5 in Input ShaftInput HP0.85Input styleSeparate, Input style:Solid input shaftLubrication typePAG, standard temperatureMounting bolt pattern length3.2500 in, 82.55 mmMounting bolt pattern width2.0000 in, 50.8 mmNominal ratio10OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter0.75 inOutput horse power0.75Output shaftHollowOutput styleHollowOverhung load650 lbf, 2891.344 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output270 in/lb, 270.0 in/lbRatio10 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft dia input0.5000 inShaft length input1.2200 in, 30.988 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating1.9600 hp, 1.462 kW
| Base to output center height | 1.7100 in, 43.434 mm |
| Bore dia output | 0.7500 in, 19.05 mm |
| Bore length | 4.7400 in, 120.396 mm |
| Case size | 13 |
| Center distance (in) | 1.3 in, Center distance (in):1.3300 in, 33.782 mm |
| Finish | Green |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 0.8500 hp, 0.634 kW |
| Horsepower rating output | 0.7500 hp, 0.559 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 0.5 in Input Shaft |
| Input HP | 0.85 |
| Input style | Separate, Input style:Solid input shaft |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Mounting bolt pattern length | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.0000 in, 50.8 mm |
| Nominal ratio | 10 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 0.75 in |
| Output horse power | 0.75 |
| Output shaft | Hollow |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 650 lbf, 2891.344 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 270 in/lb, 270.0 in/lb |
| Ratio | 10 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft dia input | 0.5000 in |
| Shaft length input | 1.2200 in, 30.988 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 1.9600 hp, 1.462 kW |