Base to output center height3.2500 in, 82.55 mmCase size30Center distance (in)3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mmCenter to end of shaft distance6.7500 in, 171.45 mmFinishGreenGearbox component typeGearboxHorsepower rating input1.7500 hp, 1.305 kWHorsepower rating output1.2500 hp, 0.932 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP1.75Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length7.0000 in, 177.8 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio50OutputDouble solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.375 inOutput horse power1.25Output shaftDouble (solid)Output shaft center to input motor mounting face distance9.2300 in, 234.442 mmOutput styleLeft, rightOverhung load2300 lbf, 10230.91 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output2257 in/lb, 2257.0 in/lbRatio50 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.3750 in, 34.925 mmShaft length output3.2000 in, 81.28 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating2.3400 hp, 1.745 kW
| Base to output center height | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Case size | 30 |
| Center distance (in) | 3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mm |
| Center to end of shaft distance | 6.7500 in, 171.45 mm |
| Finish | Green |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 1.7500 hp, 1.305 kW |
| Horsepower rating output | 1.2500 hp, 0.932 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 1.75 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.0000 in, 177.8 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 50 |
| Output | Double solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.375 in |
| Output horse power | 1.25 |
| Output shaft | Double (solid) |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 9.2300 in, 234.442 mm |
| Output style | Left, right |
| Overhung load | 2300 lbf, 10230.91 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 2257 in/lb, 2257.0 in/lb |
| Ratio | 50 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.3750 in, 34.925 mm |
| Shaft length output | 3.2000 in, 81.28 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 2.3400 hp, 1.745 kW |