Base to output center height1.8700 in, 47.498 mmCase size15Center distance (in)1.5 in, Center distance (in):1.5000 in, 38.1 mmCenter to end of shaft distance4.3100 in, 109.474 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input1.7500 hp, 1.305 kWHorsepower rating output1.6300 hp, 1.215 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput HP1.75Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, low temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length3.5000 in, 88.9 mmMounting bolt pattern width2.2500 in, 57.15 mmNominal ratio5OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter0.75 inOutput horse power1.63Output shaft center to input motor mounting face distance7.2300 in, 183.642 mmOutput styleRightOverhung load710 lbf, 3158.237 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output293 in/lb, 293.0 in/lbRatio5 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output0.7500 in, 19.05 mmShaft length output2.2300 in, 56.642 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating3.3400 hp, 2.491 kW
| Base to output center height | 1.8700 in, 47.498 mm |
| Case size | 15 |
| Center distance (in) | 1.5 in, Center distance (in):1.5000 in, 38.1 mm |
| Center to end of shaft distance | 4.3100 in, 109.474 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 1.7500 hp, 1.305 kW |
| Horsepower rating output | 1.6300 hp, 1.215 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 1.75 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, low temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 3.5000 in, 88.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.2500 in, 57.15 mm |
| Nominal ratio | 5 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 0.75 in |
| Output horse power | 1.63 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.2300 in, 183.642 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 710 lbf, 3158.237 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 293 in/lb, 293.0 in/lb |
| Ratio | 5 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 0.7500 in, 19.05 mm |
| Shaft length output | 2.2300 in, 56.642 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 3.3400 hp, 2.491 kW |