Drive typeScrew Conveyor (JSC)High Speed Shaft Diameter (in)1.125 inHigh Speed Shaft Length (in)2.5 inHigh Speed Shaft Speed [Max] (rpm)1744 rpmLip seal materialVitonNominal ratio14Product5115JScrew Conveyor Drive Shaft Diameter (in)3 inScrew Conveyor Drive Shaft Length (in)9.875 inSeriesQuadrive Gear DrivesType of auxiliary cooling supplied with gear driveNoneUnit size5115Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline3.49 inWidth Through Housing (in)6.6 in
| Drive type | Screw Conveyor (JSC) |
| High Speed Shaft Diameter (in) | 1.125 in |
| High Speed Shaft Length (in) | 2.5 in |
| High Speed Shaft Speed [Max] (rpm) | 1744 rpm |
| Lip seal material | Viton |
| Nominal ratio | 14 |
| Product | 5115J |
| Screw Conveyor Drive Shaft Diameter (in) | 3 in |
| Screw Conveyor Drive Shaft Length (in) | 9.875 in |
| Series | Quadrive Gear Drives |
| Type of auxiliary cooling supplied with gear drive | None |
| Unit size | 5115 |
| Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline | 3.49 in |
| Width Through Housing (in) | 6.6 in |