Base to output center height1.7100 in, 43.434 mmCase size13Center distance (in)1.3 in, Center distance (in):1.3300 in, 33.782 mmCenter to end of shaft distance4.0000 in, 101.6 mmFinishGreenGearbox component typeGearboxHorsepower rating input0.3900 hp, 0.291 kWHorsepower rating output0.2900 hp, 0.216 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP0.39Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length3.2500 in, 82.55 mmMounting bolt pattern width2.0000 in, 50.8 mmNominal ratio30OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter0.625 inOutput horse power0.29Output shaftRight (solid B)Output shaft center to input motor mounting face distance4.3900 in, 111.506 mmOutput styleRightOverhung load650 lbf, 2891.344 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output314 in/lb, 314.0 in/lbRatio30 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output0.6250 in, 15.875 mmShaft length output1.9000 in, 48.26 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating0.8500 hp, 0.634 kW
| Base to output center height | 1.7100 in, 43.434 mm |
| Case size | 13 |
| Center distance (in) | 1.3 in, Center distance (in):1.3300 in, 33.782 mm |
| Center to end of shaft distance | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Finish | Green |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 0.3900 hp, 0.291 kW |
| Horsepower rating output | 0.2900 hp, 0.216 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 0.39 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.0000 in, 50.8 mm |
| Nominal ratio | 30 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 0.625 in |
| Output horse power | 0.29 |
| Output shaft | Right (solid B) |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 4.3900 in, 111.506 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 650 lbf, 2891.344 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 314 in/lb, 314.0 in/lb |
| Ratio | 30 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 0.6250 in, 15.875 mm |
| Shaft length output | 1.9000 in, 48.26 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 0.8500 hp, 0.634 kW |