Base to output center height1.7100 in, 43.434 mmCase size13Center distance (in)1.3 in, Center distance (in):1.3300 in, 33.782 mmCenter to end of shaft distance4.0000 in, 101.6 mmFinishSilver-gray epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input0.2300 hp, 0.172 kWHorsepower rating output0.1400 hp, 0.104 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP0.23Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length3.2500 in, 82.55 mmMounting bolt pattern width2.0000 in, 50.8 mmNominal ratio60OutputLeft side solid output shaftOutput bore/shaft diameter0.625 inOutput horse power0.14Output shaftLeft (solid A)Output shaft center to input motor mounting face distance4.3900 in, 111.506 mmOutput styleLeftOverhung load650 lbf, 2891.344 NPaint typeStainless epoxyPaint/coatingGreenRated torque output298 in/lb, 298.0 in/lbRatio60 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output0.6250 in, 15.875 mmShaft length output1.9000 in, 48.26 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating0.5400 hp, 0.403 kW
| Base to output center height | 1.7100 in, 43.434 mm |
| Case size | 13 |
| Center distance (in) | 1.3 in, Center distance (in):1.3300 in, 33.782 mm |
| Center to end of shaft distance | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Finish | Silver-gray epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 0.2300 hp, 0.172 kW |
| Horsepower rating output | 0.1400 hp, 0.104 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 0.23 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.0000 in, 50.8 mm |
| Nominal ratio | 60 |
| Output | Left side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 0.625 in |
| Output horse power | 0.14 |
| Output shaft | Left (solid A) |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 4.3900 in, 111.506 mm |
| Output style | Left |
| Overhung load | 650 lbf, 2891.344 N |
| Paint type | Stainless epoxy |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 298 in/lb, 298.0 in/lb |
| Ratio | 60 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 0.6250 in, 15.875 mm |
| Shaft length output | 1.9000 in, 48.26 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 0.5400 hp, 0.403 kW |