Base to output center height3.2500 in, 82.55 mmCase size30Center distance (in)3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mmCenter to end of shaft distance6.7500 in, 171.45 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input2.0900 hp, 1.559 kWHorsepower rating output1.6100 hp, 1.201 kWHousing materialStainless steelInput56C flangeInput HP2.09Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length7.0000 in, 177.8 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio40OutputLeft side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.375 inOutput horse power1.61Output shaft center to input motor mounting face distance9.2400 in, 234.696 mmOutput styleLeftOverhung load2300 lbf, 10230.91 NPaint/coatingNoRated torque output2324 in/lb, 2324.0 in/lbRatio40 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output1.3750 in, 34.925 mmShaft length output3.2000 in, 81.28 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating2.8700 hp, 2.14 kW
| Base to output center height | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Case size | 30 |
| Center distance (in) | 3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mm |
| Center to end of shaft distance | 6.7500 in, 171.45 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 2.0900 hp, 1.559 kW |
| Horsepower rating output | 1.6100 hp, 1.201 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 56C flange |
| Input HP | 2.09 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.0000 in, 177.8 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 40 |
| Output | Left side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.375 in |
| Output horse power | 1.61 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 9.2400 in, 234.696 mm |
| Output style | Left |
| Overhung load | 2300 lbf, 10230.91 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 2324 in/lb, 2324.0 in/lb |
| Ratio | 40 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 1.3750 in, 34.925 mm |
| Shaft length output | 3.2000 in, 81.28 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 2.8700 hp, 2.14 kW |