Base to output center height1.7100 in, 43.434 mmCase size13Center distance (in)1.3 in, Center distance (in):1.3300 in, 33.782 mmCenter to end of shaft distance4.0000 in, 101.6 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input0.4600 hp, 0.343 kWHorsepower rating output0.3500 hp, 0.261 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP0.46Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length3.2500 in, 82.55 mmMounting bolt pattern width2.0000 in, 50.8 mmNominal ratio25OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter0.625 inOutput horse power0.35Output shaft center to input motor mounting face distance7.2200 in, 183.388 mmOutput styleRightOverhung load650 lbf, 2891.344 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output311 in/lb, 311.0 in/lbRatio25 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output0.6250 in, 15.875 mmShaft length output1.9000 in, 48.26 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating0.8600 hp, 0.641 kW
| Base to output center height | 1.7100 in, 43.434 mm |
| Case size | 13 |
| Center distance (in) | 1.3 in, Center distance (in):1.3300 in, 33.782 mm |
| Center to end of shaft distance | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 0.4600 hp, 0.343 kW |
| Horsepower rating output | 0.3500 hp, 0.261 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 0.46 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.0000 in, 50.8 mm |
| Nominal ratio | 25 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 0.625 in |
| Output horse power | 0.35 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.2200 in, 183.388 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 650 lbf, 2891.344 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 311 in/lb, 311.0 in/lb |
| Ratio | 25 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 0.6250 in, 15.875 mm |
| Shaft length output | 1.9000 in, 48.26 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 0.8600 hp, 0.641 kW |