Base to output center height4.4400 in, 112.776 mmBore dia output2.1880 in, 55.575 mmBore length9.8200 in, 249.428 mmCase size40Center distance (in)4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input13.3300 hp, 9.94 kWHorsepower rating output12.2700 hp, 9.15 kWHousing materialCast ironInput1.125 in Input ShaftInput HP13.33Input styleSeparate, Input style:Solid input shaftLubrication typePAG, standard temperatureMounting bolt pattern length8.5000 in, 215.9 mmMounting bolt pattern width5.0000 in, 127.0 mmNominal ratio10OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter2.1875 inOutput horse power12.27Output styleHollowOverhung load3640 lbf, 16191.527 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output4418 in/lb, 4418.0 in/lbRatio10 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft dia input1.1250 inShaft length input1.8100 in, 45.974 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating14.9600 hp, 11.156 kW
| Base to output center height | 4.4400 in, 112.776 mm |
| Bore dia output | 2.1880 in, 55.575 mm |
| Bore length | 9.8200 in, 249.428 mm |
| Case size | 40 |
| Center distance (in) | 4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 13.3300 hp, 9.94 kW |
| Horsepower rating output | 12.2700 hp, 9.15 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 1.125 in Input Shaft |
| Input HP | 13.33 |
| Input style | Separate, Input style:Solid input shaft |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Mounting bolt pattern length | 8.5000 in, 215.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Nominal ratio | 10 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 2.1875 in |
| Output horse power | 12.27 |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 3640 lbf, 16191.527 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 4418 in/lb, 4418.0 in/lb |
| Ratio | 10 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft dia input | 1.1250 in |
| Shaft length input | 1.8100 in, 45.974 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 14.9600 hp, 11.156 kW |