Exact ratio5.053High Speed Shaft Diameter (in)1.125 inHigh Speed Shaft Length (in)2.5 inHigh Speed Shaft Speed [Max] (rpm)1769 rpmLip seal materialVitonLow Speed Shaft Diameter (in)1.9375 inNominal ratio5ProductBasic DrivesRecommended Driven Shaft Length [Nom] (in)5.5 inSeriesQuadrive AccessoriesType of auxiliary cooling supplied with gear driveNoneVertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline3.49 inWidth Through Housing (in)6.6 in
| Exact ratio | 5.053 |
| High Speed Shaft Diameter (in) | 1.125 in |
| High Speed Shaft Length (in) | 2.5 in |
| High Speed Shaft Speed [Max] (rpm) | 1769 rpm |
| Lip seal material | Viton |
| Low Speed Shaft Diameter (in) | 1.9375 in |
| Nominal ratio | 5 |
| Product | Basic Drives |
| Recommended Driven Shaft Length [Nom] (in) | 5.5 in |
| Series | Quadrive Accessories |
| Type of auxiliary cooling supplied with gear drive | None |
| Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline | 3.49 in |
| Width Through Housing (in) | 6.6 in |