Base to output center height3.2500 in, 82.55 mmBore dia output1.9380 in, 49.225 mmBore length7.7600 in, 197.104 mmCase size30Center distance (in)3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input3.0500 hp, 2.274 kWHorsepower rating output2.5400 hp, 1.894 kWHousing materialCast ironInput180TC flangeInput flange180TCInput HP3.05Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMaterialClass 30 grey ironMax RPM70 rpmMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length7.0000 in, 177.8 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio25OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.9375 inOutput horse power2.54Output shaft center to input motor mounting face distance10.1800 in, 258.572 mmOutput styleHollowOverhung load2300 lbf, 10230.91 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output2284 in/lb, 2284.0 in/lbRatio25 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating3.9000 hp, 2.908 kW
| Base to output center height | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Bore dia output | 1.9380 in, 49.225 mm |
| Bore length | 7.7600 in, 197.104 mm |
| Case size | 30 |
| Center distance (in) | 3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 3.0500 hp, 2.274 kW |
| Horsepower rating output | 2.5400 hp, 1.894 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 180TC flange |
| Input flange | 180TC |
| Input HP | 3.05 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Material | Class 30 grey iron |
| Max RPM | 70 rpm |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.0000 in, 177.8 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 25 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.9375 in |
| Output horse power | 2.54 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 10.1800 in, 258.572 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 2300 lbf, 10230.91 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 2284 in/lb, 2284.0 in/lb |
| Ratio | 25 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 3.9000 hp, 2.908 kW |