Base to output center height5.3100 in, 134.874 mmCase size47Center distance (in)4.7 in, Center distance (in):4.7500 in, 120.65 mmCenter to end of shaft distance9.0600 in, 230.124 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input4.1200 hp, 3.072 kWHorsepower rating output2.6300 hp, 1.961 kWHousing materialCast ironInput180TC flangeInput flange180TCInput HP4.12Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length11.0000 in, 279.4 mmMounting bolt pattern width5.8100 in, 147.574 mmNominal ratio60OutputLeft side solid output shaftOutput bore/shaft diameter2 inOutput horse power2.63Output shaft center to input motor mounting face distance9.4700 in, 240.538 mmOutput styleLeftOverhung load5600 lbf, 24910.041 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output5683 in/lb, 5683.0 in/lbRatio60 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output2.0000 in, 50.8 mmShaft length output4.0100 in, 101.854 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating3.6500 hp, 2.722 kW
| Base to output center height | 5.3100 in, 134.874 mm |
| Case size | 47 |
| Center distance (in) | 4.7 in, Center distance (in):4.7500 in, 120.65 mm |
| Center to end of shaft distance | 9.0600 in, 230.124 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 4.1200 hp, 3.072 kW |
| Horsepower rating output | 2.6300 hp, 1.961 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 180TC flange |
| Input flange | 180TC |
| Input HP | 4.12 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 11.0000 in, 279.4 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.8100 in, 147.574 mm |
| Nominal ratio | 60 |
| Output | Left side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 2 in |
| Output horse power | 2.63 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 9.4700 in, 240.538 mm |
| Output style | Left |
| Overhung load | 5600 lbf, 24910.041 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 5683 in/lb, 5683.0 in/lb |
| Ratio | 60 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 2.0000 in, 50.8 mm |
| Shaft length output | 4.0100 in, 101.854 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 3.6500 hp, 2.722 kW |