Base to output center height3.2500 in, 82.55 mmCase size30Center distance (in)3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mmCenter to end of shaft distance6.7500 in, 171.45 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input10.8400 hp, 8.083 kWHorsepower rating output10.2700 hp, 7.658 kWHousing materialStainless steelInput140TC flangeInput HP10.84Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern width7.0000 in, 177.8 mmNominal ratio5OutputLeft side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.375 inOutput horse power10.27Output shaft center to input motor mounting face distance9.2400 in, 234.696 mmOutput styleLeftOverhung load1330 lbf, 5916.135 NPaint/coatingNoRated torque output1849 in/lb, 1849.0 in/lbRatio5 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output1.3750 in, 34.925 mmShaft length output3.2000 in, 81.28 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating12.5300 hp, 9.344 kW
| Base to output center height | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Case size | 30 |
| Center distance (in) | 3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mm |
| Center to end of shaft distance | 6.7500 in, 171.45 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 10.8400 hp, 8.083 kW |
| Horsepower rating output | 10.2700 hp, 7.658 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 10.84 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern width | 7.0000 in, 177.8 mm |
| Nominal ratio | 5 |
| Output | Left side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.375 in |
| Output horse power | 10.27 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 9.2400 in, 234.696 mm |
| Output style | Left |
| Overhung load | 1330 lbf, 5916.135 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 1849 in/lb, 1849.0 in/lb |
| Ratio | 5 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 1.3750 in, 34.925 mm |
| Shaft length output | 3.2000 in, 81.28 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 12.5300 hp, 9.344 kW |