Base to output center height4.4400 in, 112.776 mmBore dia output2.1880 in, 55.575 mmBore length9.8200 in, 249.428 mmCase size40Center distance (in)4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mmFinishGreenGearbox component typeGearboxHorsepower rating input16.3800 hp, 12.215 kWHorsepower rating output15.2700 hp, 11.387 kWHousing materialCast ironInput210TCInput flange210TCInput HP16.38Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 210TC frameMounting bolt pattern length8.5000 in, 215.9 mmMounting bolt pattern width5.0000 in, 127.0 mmNominal ratio7OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter2.1875 inOutput horse power15.27Output shaftHollowOutput shaft center to input motor mounting face distance13.2500 in, 336.55 mmOutput styleHollowOverhung load3280 lbf, 14590.167 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output4071 in/lb, 4071.0 in/lbRatio7 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating17.5600 hp, 13.094 kW
| Base to output center height | 4.4400 in, 112.776 mm |
| Bore dia output | 2.1880 in, 55.575 mm |
| Bore length | 9.8200 in, 249.428 mm |
| Case size | 40 |
| Center distance (in) | 4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mm |
| Finish | Green |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 16.3800 hp, 12.215 kW |
| Horsepower rating output | 15.2700 hp, 11.387 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 210TC |
| Input flange | 210TC |
| Input HP | 16.38 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 210TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 8.5000 in, 215.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Nominal ratio | 7 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 2.1875 in |
| Output horse power | 15.27 |
| Output shaft | Hollow |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 13.2500 in, 336.55 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 3280 lbf, 14590.167 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 4071 in/lb, 4071.0 in/lb |
| Ratio | 7 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 17.5600 hp, 13.094 kW |