Base to output center height2.8700 in, 72.898 mmBore dia output1.4380 in, 36.525 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size26Center distance (in)2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input2.0000 hp, 1.491 kWHorsepower rating output1.5800 hp, 1.178 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput HP2Input styleQuillLubrication typePAG, low temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length6.3800 in, 162.052 mmMounting bolt pattern width3.3800 in, 85.852 mmNominal ratio30OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.4375 inOutput horse power1.58Output shaft center to input motor mounting face distance5.4900 in, 139.446 mmOutput styleHollowOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output1705 in/lb, 1705.0 in/lbRatio30 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating2.7900 hp, 2.081 kW
| Base to output center height | 2.8700 in, 72.898 mm |
| Bore dia output | 1.4380 in, 36.525 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 26 |
| Center distance (in) | 2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 2.0000 hp, 1.491 kW |
| Horsepower rating output | 1.5800 hp, 1.178 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 2 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, low temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 6.3800 in, 162.052 mm |
| Mounting bolt pattern width | 3.3800 in, 85.852 mm |
| Nominal ratio | 30 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.4375 in |
| Output horse power | 1.58 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.4900 in, 139.446 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 1705 in/lb, 1705.0 in/lb |
| Ratio | 30 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 2.7900 hp, 2.081 kW |