Base to output center height2.8700 in, 72.898 mmBore dia output1.4380 in, 36.525 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size26Center distance (in)2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input1.3200 hp, 0.984 kWHorsepower rating output0.9200 hp, 0.686 kWHousing materialCast ironInput0.875 in Input ShaftInput HP1.32Input styleSeparateLubrication typePAG, low temperatureMounting bolt pattern length6.3800 in, 162.052 mmMounting bolt pattern width3.3800 in, 85.852 mmNominal ratio50OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.4375 inOutput horse power0.92Output styleHollowOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output1662 in/lb, 1662.0 in/lbRatio50 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft dia input0.8750 inShaft length input1.1700 in, 29.718 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating1.7600 hp, 1.312 kW
| Base to output center height | 2.8700 in, 72.898 mm |
| Bore dia output | 1.4380 in, 36.525 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 26 |
| Center distance (in) | 2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 1.3200 hp, 0.984 kW |
| Horsepower rating output | 0.9200 hp, 0.686 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 0.875 in Input Shaft |
| Input HP | 1.32 |
| Input style | Separate |
| Lubrication type | PAG, low temperature |
| Mounting bolt pattern length | 6.3800 in, 162.052 mm |
| Mounting bolt pattern width | 3.3800 in, 85.852 mm |
| Nominal ratio | 50 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.4375 in |
| Output horse power | 0.92 |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 1662 in/lb, 1662.0 in/lb |
| Ratio | 50 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft dia input | 0.8750 in |
| Shaft length input | 1.1700 in, 29.718 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 1.7600 hp, 1.312 kW |