Base to output center height3.2500 in, 82.55 mmCase size30Center distance (in)3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mmCenter to end of shaft distance6.7500 in, 171.45 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input8.7400 hp, 6.517 kWHorsepower rating output8.1500 hp, 6.077 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput flange140TCInput HP8.74Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMaterialClass 30 grey ironMax RPM233 RPMMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length7.0000 in, 177.8 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio7OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.375 inOutput horse power8.15Output shaft center to input motor mounting face distance9.2300 in, 234.442 mmOutput styleRightOverhung load1540 lbf, 6850.261 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output2171 in/lb, 2171.0 in/lbRatio7 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.3750 in, 34.925 mmShaft length output3.2000 in, 81.28 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating9.6400 hp, 7.189 kW
| Base to output center height | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Case size | 30 |
| Center distance (in) | 3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mm |
| Center to end of shaft distance | 6.7500 in, 171.45 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 8.7400 hp, 6.517 kW |
| Horsepower rating output | 8.1500 hp, 6.077 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input flange | 140TC |
| Input HP | 8.74 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Material | Class 30 grey iron |
| Max RPM | 233 RPM |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.0000 in, 177.8 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 7 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.375 in |
| Output horse power | 8.15 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 9.2300 in, 234.442 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 1540 lbf, 6850.261 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 2171 in/lb, 2171.0 in/lb |
| Ratio | 7 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.3750 in, 34.925 mm |
| Shaft length output | 3.2000 in, 81.28 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 9.6400 hp, 7.189 kW |