Base to output center height3.2500 in, 82.55 mmCase size30Center distance (in)3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mmCenter to end of shaft distance6.7500 in, 171.45 mmFinishGreenGearbox component typeGearboxHorsepower rating input10.8400 hp, 8.083 kWHorsepower rating output10.2700 hp, 7.658 kWHousing materialCast ironInput180TC flangeInput flange180TCInput HP10.84Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length7.0000 in, 177.8 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio5OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.375 inOutput horse power10.27Output shaftRight (solid B)Output shaft center to input motor mounting face distance7.1400 in, 181.356 mmOutput styleRightOverhung load1330 lbf, 5916.135 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output1849 in/lb, 1849.0 in/lbRatio5 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.3750 in, 34.925 mmShaft length output3.2000 in, 81.28 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating12.5300 hp, 9.344 kW
| Base to output center height | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Case size | 30 |
| Center distance (in) | 3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mm |
| Center to end of shaft distance | 6.7500 in, 171.45 mm |
| Finish | Green |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 10.8400 hp, 8.083 kW |
| Horsepower rating output | 10.2700 hp, 7.658 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 180TC flange |
| Input flange | 180TC |
| Input HP | 10.84 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.0000 in, 177.8 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 5 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.375 in |
| Output horse power | 10.27 |
| Output shaft | Right (solid B) |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.1400 in, 181.356 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 1330 lbf, 5916.135 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 1849 in/lb, 1849.0 in/lb |
| Ratio | 5 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.3750 in, 34.925 mm |
| Shaft length output | 3.2000 in, 81.28 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 12.5300 hp, 9.344 kW |