Base to output center height1.8700 in, 47.498 mmCase size15Center distance (in)1.5 in, Center distance (in):1.5000 in, 38.1 mmCenter to end of shaft distance4.3100 in, 109.474 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input1.1300 hp, 0.843 kWHorsepower rating output1.0000 hp, 0.746 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput HP1.13Input styleQuillLubrication typePAG, low temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length3.5000 in, 88.9 mmMounting bolt pattern width2.2500 in, 57.15 mmNominal ratio10OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter0.75 inOutput horse power1Output shaft center to input motor mounting face distance4.4000 in, 111.76 mmOutput styleRightOverhung load710 lbf, 3158.237 NPaint typeStainless epoxyPaint/coatingGreenRated torque output361 in/lb, 361.0 in/lbRatio10 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output0.7500 in, 19.05 mmShaft length output2.2300 in, 56.642 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating2.2200 hp, 1.655 kW
| Base to output center height | 1.8700 in, 47.498 mm |
| Case size | 15 |
| Center distance (in) | 1.5 in, Center distance (in):1.5000 in, 38.1 mm |
| Center to end of shaft distance | 4.3100 in, 109.474 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 1.1300 hp, 0.843 kW |
| Horsepower rating output | 1.0000 hp, 0.746 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input HP | 1.13 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, low temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 3.5000 in, 88.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.2500 in, 57.15 mm |
| Nominal ratio | 10 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 0.75 in |
| Output horse power | 1 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 4.4000 in, 111.76 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 710 lbf, 3158.237 N |
| Paint type | Stainless epoxy |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 361 in/lb, 361.0 in/lb |
| Ratio | 10 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 0.7500 in, 19.05 mm |
| Shaft length output | 2.2300 in, 56.642 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 2.2200 hp, 1.655 kW |