Base to output center height2.8700 in, 72.898 mmBore dia output1.4380 in, 36.525 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size26Center distance (in)2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input7.3700 hp, 5.496 kWHorsepower rating output6.9300 hp, 5.168 kWHousing materialStainless steelInput180TC flangeInput HP7.37Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length0.3800 in, 9.652 mmMounting bolt pattern width6.3800 in, 162.052 mmNominal ratio5OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.4375 inOutput horse power6.93Output shaft center to input motor mounting face distance6.3200 in, 160.528 mmOutput styleHollowOverhung load1330 lbf, 5916.135 NPaint/coatingNoRated torque output1247 in/lb, 1247.0 in/lbRatio5 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating8.7900 hp, 6.555 kW
| Base to output center height | 2.8700 in, 72.898 mm |
| Bore dia output | 1.4380 in, 36.525 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 26 |
| Center distance (in) | 2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 7.3700 hp, 5.496 kW |
| Horsepower rating output | 6.9300 hp, 5.168 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 180TC flange |
| Input HP | 7.37 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 0.3800 in, 9.652 mm |
| Mounting bolt pattern width | 6.3800 in, 162.052 mm |
| Nominal ratio | 5 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.4375 in |
| Output horse power | 6.93 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 6.3200 in, 160.528 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1330 lbf, 5916.135 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 1247 in/lb, 1247.0 in/lb |
| Ratio | 5 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 8.7900 hp, 6.555 kW |