Base to output center height3.9900 in, 101.346 mmBore dia output1.9380 in, 49.225 mmBore length8.7400 in, 221.996 mmCase size35Center distance (in)3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input8.5100 hp, 6.346 kWHorsepower rating output7.7400 hp, 5.772 kWHousing materialCast ironInput0.875 in Input ShaftInput HP8.51Input styleSeparateLubrication typePAG, standard temperatureMounting bolt pattern length7.5000 in, 190.5 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio12OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.9375 inOutput horse power7.74Output shaftHollowOutput styleHollowOverhung load2760 lbf, 12277.092 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output3530 in/lb, 3530.0 in/lbRatio12 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft dia input0.8750 inShaft length input1.7500 in, 44.45 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating8.7535 hp, 6.527 kW
| Base to output center height | 3.9900 in, 101.346 mm |
| Bore dia output | 1.9380 in, 49.225 mm |
| Bore length | 8.7400 in, 221.996 mm |
| Case size | 35 |
| Center distance (in) | 3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 8.5100 hp, 6.346 kW |
| Horsepower rating output | 7.7400 hp, 5.772 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 0.875 in Input Shaft |
| Input HP | 8.51 |
| Input style | Separate |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Mounting bolt pattern length | 7.5000 in, 190.5 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 12 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.9375 in |
| Output horse power | 7.74 |
| Output shaft | Hollow |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 2760 lbf, 12277.092 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 3530 in/lb, 3530.0 in/lb |
| Ratio | 12 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft dia input | 0.8750 in |
| Shaft length input | 1.7500 in, 44.45 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 8.7535 hp, 6.527 kW |