Base to output center height2.8700 in, 72.898 mmCase size26Center distance (in)2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mmCenter to end of shaft distance5.6300 in, 143.002 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input7.3700 hp, 5.496 kWHorsepower rating output6.9300 hp, 5.168 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput HP7.37Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length6.3800 in, 162.052 mmMounting bolt pattern width3.3800 in, 85.852 mmNominal ratio5OutputLeft side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.25 inOutput horse power6.93Output shaft center to input motor mounting face distance5.4900 in, 139.446 mmOutput styleLeftOverhung load1330 lbf, 5916.135 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output1247 in/lb, 1247.0 in/lbRatio5 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.1250 in, 28.575 mmShaft length output2.6700 in, 67.818 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating8.7900 hp, 6.555 kW
| Base to output center height | 2.8700 in, 72.898 mm |
| Case size | 26 |
| Center distance (in) | 2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm |
| Center to end of shaft distance | 5.6300 in, 143.002 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 7.3700 hp, 5.496 kW |
| Horsepower rating output | 6.9300 hp, 5.168 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input HP | 7.37 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 6.3800 in, 162.052 mm |
| Mounting bolt pattern width | 3.3800 in, 85.852 mm |
| Nominal ratio | 5 |
| Output | Left side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.25 in |
| Output horse power | 6.93 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.4900 in, 139.446 mm |
| Output style | Left |
| Overhung load | 1330 lbf, 5916.135 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 1247 in/lb, 1247.0 in/lb |
| Ratio | 5 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.1250 in, 28.575 mm |
| Shaft length output | 2.6700 in, 67.818 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 8.7900 hp, 6.555 kW |