Base to output center height3.9900 in, 101.346 mmBore dia output1.9380 in, 49.225 mmBore length8.7400 in, 221.996 mmCase size35Center distance (in)3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input4.7200 hp, 3.52 kWHorsepower rating output3.9800 hp, 2.968 kWHousing materialCast ironInput180TC flangeInput flange180TCInput HP4.72Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length7.5000 in, 190.5 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio25OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.9375 inOutput horse power3.98Output shaft center to input motor mounting face distance7.5500 in, 191.77 mmOutput styleHollowOverhung load2760 lbf, 12277.092 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output3586 in/lb, 3586.0 in/lbRatio25 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating5.1000 hp, 3.803 kW
| Base to output center height | 3.9900 in, 101.346 mm |
| Bore dia output | 1.9380 in, 49.225 mm |
| Bore length | 8.7400 in, 221.996 mm |
| Case size | 35 |
| Center distance (in) | 3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 4.7200 hp, 3.52 kW |
| Horsepower rating output | 3.9800 hp, 2.968 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 180TC flange |
| Input flange | 180TC |
| Input HP | 4.72 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.5000 in, 190.5 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 25 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.9375 in |
| Output horse power | 3.98 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.5500 in, 191.77 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 2760 lbf, 12277.092 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 3586 in/lb, 3586.0 in/lb |
| Ratio | 25 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 5.1000 hp, 3.803 kW |