Base to output center height1.9900 in, 50.546 mmCase size17Center distance (in)1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mmCenter to end of shaft distance4.3100 in, 109.474 mmFinishSilver-gray epoxyHorsepower rating input2.0600 hp, 1.536 kWHorsepower rating output1.8800 hp, 1.402 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput flange140TCInput HP2.06Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length4.1900 in, 106.426 mmMounting bolt pattern width2.7500 in, 69.85 mmNominal ratio7OutputLeft side solid output shaftOutput bore/shaft diameter0.875 inOutput horse power1.88Output shaftLeft (solid A)Output shaft center to input motor mounting face distance4.9000 in, 124.46 mmOutput styleLeftOverhung load1190 lbf, 5293.384 NPaint typeStainless epoxyPaint/coatingGreenRated torque output500 in/lb, 500.0 in/lbRatio7 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output0.8750 in, 22.225 mmShaft length output1.7400 in, 44.196 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating3.4200 hp, 2.55 kW
| Base to output center height | 1.9900 in, 50.546 mm |
| Case size | 17 |
| Center distance (in) | 1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mm |
| Center to end of shaft distance | 4.3100 in, 109.474 mm |
| Finish | Silver-gray epoxy |
| Horsepower rating input | 2.0600 hp, 1.536 kW |
| Horsepower rating output | 1.8800 hp, 1.402 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input flange | 140TC |
| Input HP | 2.06 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 4.1900 in, 106.426 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.7500 in, 69.85 mm |
| Nominal ratio | 7 |
| Output | Left side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 0.875 in |
| Output horse power | 1.88 |
| Output shaft | Left (solid A) |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 4.9000 in, 124.46 mm |
| Output style | Left |
| Overhung load | 1190 lbf, 5293.384 N |
| Paint type | Stainless epoxy |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 500 in/lb, 500.0 in/lb |
| Ratio | 7 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 0.8750 in, 22.225 mm |
| Shaft length output | 1.7400 in, 44.196 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 3.4200 hp, 2.55 kW |