Base to output center height2.2400 in, 56.896 mmBore dia output1.2500 in, 31.75 mmBore length5.7000 in, 144.78 mmCase size20Center distance (in)2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input1.9000 hp, 1.417 kWHorsepower rating output1.6900 hp, 1.26 kWHousing materialStainless steelInput140TC flangeInput HP1.9Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio12OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.25 inOutput horse power1.69Output shaft center to input motor mounting face distance5.0200 in, 127.508 mmOutput styleHollowOverhung load1560 lbf, 6939.226 NPaint/coatingNoRated torque output770 in/lb, 770.0 in/lbRatio12 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating2.8300 hp, 2.11 kW
| Base to output center height | 2.2400 in, 56.896 mm |
| Bore dia output | 1.2500 in, 31.75 mm |
| Bore length | 5.7000 in, 144.78 mm |
| Case size | 20 |
| Center distance (in) | 2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 1.9000 hp, 1.417 kW |
| Horsepower rating output | 1.6900 hp, 1.26 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 1.9 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 12 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.25 in |
| Output horse power | 1.69 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.0200 in, 127.508 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1560 lbf, 6939.226 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 770 in/lb, 770.0 in/lb |
| Ratio | 12 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 2.8300 hp, 2.11 kW |