Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmCenter to end of shaft distance5.1400 in, 130.556 mmFinishWhite epoxyHorsepower rating input1.1100 hp, 0.828 kWHorsepower rating output0.8300 hp, 0.619 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP1.11Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio40OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.25 inOutput horse power0.83Output shaft center to input motor mounting face distance5.4600 in, 138.684 mmOutput styleRightOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output1193 in/lb, 1193.0 in/lbRatio40 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.1250 in, 28.575 mmShaft length output2.1800 in, 55.372 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating1.7300 hp, 1.29 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Center to end of shaft distance | 5.1400 in, 130.556 mm |
| Finish | White epoxy |
| Horsepower rating input | 1.1100 hp, 0.828 kW |
| Horsepower rating output | 0.8300 hp, 0.619 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 1.11 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 40 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.25 in |
| Output horse power | 0.83 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.4600 in, 138.684 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 1193 in/lb, 1193.0 in/lb |
| Ratio | 40 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.1250 in, 28.575 mm |
| Shaft length output | 2.1800 in, 55.372 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 1.7300 hp, 1.29 kW |