Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmCenter to end of shaft distance5.1400 in, 130.556 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input2.0000 hp, 1.491 kWHorsepower rating output1.6400 hp, 1.223 kWHousing materialStainless steelInput56C flangeInput HP2Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length0.8800 in, 22.352 mmMounting bolt pattern width5.0000 in, 127.0 mmNominal ratio20OutputDouble solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.25 inOutput horse power1.64Output shaft center to input motor mounting face distance5.4700 in, 138.938 mmOutput styleLeft, rightOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint/coatingNoRated torque output1178 in/lb, 1178.0 in/lbRatio20 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output1.1250 in, 28.575 mmShaft length output2.1800 in, 55.372 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating2.6200 hp, 1.954 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Center to end of shaft distance | 5.1400 in, 130.556 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 2.0000 hp, 1.491 kW |
| Horsepower rating output | 1.6400 hp, 1.223 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 56C flange |
| Input HP | 2 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 0.8800 in, 22.352 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Nominal ratio | 20 |
| Output | Double solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.25 in |
| Output horse power | 1.64 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.4700 in, 138.938 mm |
| Output style | Left, right |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 1178 in/lb, 1178.0 in/lb |
| Ratio | 20 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 1.1250 in, 28.575 mm |
| Shaft length output | 2.1800 in, 55.372 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 2.6200 hp, 1.954 kW |