Base to output center height5.3100 in, 134.874 mmCase size47Center distance (in)4.7 in, Center distance (in):4.7500 in, 120.65 mmCenter to end of shaft distance9.0600 in, 230.124 mmFinishGreenGearbox component typeGearboxHorsepower rating input28.4500 hp, 21.215 kWHorsepower rating output26.8400 hp, 20.015 kWHousing materialCast ironInput250TC FlangeInput flange250TCInput HP28.45Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 250TC frameMounting bolt pattern length11.0000 in, 279.4 mmMounting bolt pattern width5.8100 in, 147.574 mmNominal ratio5OutputDouble solid output shaftOutput bore/shaft diameter2 inOutput horse power26.84Output shaftDouble (solid)Output shaft center to input motor mounting face distance14.5100 in, 368.554 mmOutput styleLeft, rightOverhung load5100 lbf, 22685.93 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output4832 in/lb, 4832.0 in/lbRatio5 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output2.0000 in, 50.8 mmShaft length output4.0100 in, 101.854 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating29.1200 hp, 21.715 kW
| Base to output center height | 5.3100 in, 134.874 mm |
| Case size | 47 |
| Center distance (in) | 4.7 in, Center distance (in):4.7500 in, 120.65 mm |
| Center to end of shaft distance | 9.0600 in, 230.124 mm |
| Finish | Green |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 28.4500 hp, 21.215 kW |
| Horsepower rating output | 26.8400 hp, 20.015 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 250TC Flange |
| Input flange | 250TC |
| Input HP | 28.45 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 250TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 11.0000 in, 279.4 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.8100 in, 147.574 mm |
| Nominal ratio | 5 |
| Output | Double solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 2 in |
| Output horse power | 26.84 |
| Output shaft | Double (solid) |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 14.5100 in, 368.554 mm |
| Output style | Left, right |
| Overhung load | 5100 lbf, 22685.93 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 4832 in/lb, 4832.0 in/lb |
| Ratio | 5 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 2.0000 in, 50.8 mm |
| Shaft length output | 4.0100 in, 101.854 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 29.1200 hp, 21.715 kW |